Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-18-11P(014)
SJT07RT-18-11P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-18-11P(014)
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
SJT07RT-18-11P(014).pdf
Availability of SJT07RT-18-11P(014)
QUANTITY
SJT07RT-18-11P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-18-11P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-18-11P(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-18-11P(014)
Related LinksSJT07RT-1, SJT07RT-18-11P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-18-11P(014) Details Description
Related parts for SJT07RT-18-11P(014)
GDT 400V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC ADC DRVR/AMP VAR GAIN 20TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 50/250KSPS 10MSOP datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC 214AB datasheet.pdf
MICROCOAXIAL TO MICROCOAXIAL 1.3 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf