Vishay/Dale RNC55J4421FSB14
RNC55J4421FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4421FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4421FSB14.pdf
Availability of RNC55J4421FSB14
QUANTITY
RNC55J4421FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4421FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4421FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4421FSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4421FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4421FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4421FSB14
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A MICROSMP datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 250VAC 63A 1UF datasheet.pdf
BASED LED BA9S YELLOW datasheet.pdf
RES 453K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
LTE CELL ROUTER 1ETN 1RS485 WIFI datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf