Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE8K56
RNF14BAE8K56 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE8K56
Brief Description
RES 8.56K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE8K56.pdf
Availability of RNF14BAE8K56
QUANTITY
RNF14BAE8K56 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE8K56
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE8K56
Standard Package2,500
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE8K56
Related LinksRNF14B, RNF14BAE8K56 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE8K56 Details Description
Related parts for RNF14BAE8K56
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 3V datasheet.pdf
CONN PLUG 44POS .100 PCB IDC datasheet.pdf
IC PWM DOUBLER MONITOR 10DFN datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS JAM NUT PIN M12 datasheet.pdf
MD GROUND BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
OCEAN END FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf