Illinois Capacitor 155PHB700K2H
155PHB700K2H picture photo
Mfg. Part Number
155PHB700K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 700V RADIAL
Datasheet Download
155PHB700K2H.pdf
Availability of 155PHB700K2H
QUANTITY
155PHB700K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 155PHB700K2H
Internal Part NumberEIS-155PHB700K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)155PHB700K2H
Related Links155PHB, 155PHB700K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
155PHB700K2H Details Description
Related parts for 155PHB700K2H
CONN HSG BOX MNT RCPT 9POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 47UH SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL datasheet.pdf