Illinois Capacitor 155PSB122K6J
155PSB122K6J picture photo
Mfg. Part Number
155PSB122K6J
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 1.2KV RADIAL
Datasheet Download
155PSB122K6J.pdf
Availability of 155PSB122K6J
QUANTITY
155PSB122K6J Order Process
Ship out your order
Specifications of 155PSB122K6J
Internal Part NumberEIS-155PSB122K6J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package61
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC630V
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 6 Lead
Size / Dimension1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)155PSB122K6J
Related Links155PSB, 155PSB122K6J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
155PSB122K6J Details Description
Related parts for 155PSB122K6J
IC SYNTHESIZER PLL VCO GPS 28LLP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PIGTAIL SM BUF FIB SC (NG) datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 13K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
RES 30K OHM .3W .05% RADIAL datasheet.pdf