Illinois Capacitor 155PSB152K2R
155PSB152K2R picture photo
Mfg. Part Number
155PSB152K2R
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 1.5KV RADIAL
Datasheet Download
155PSB152K2R.pdf
Availability of 155PSB152K2R
QUANTITY
155PSB152K2R Order Process
Ship out your order
Specifications of 155PSB152K2R
Internal Part NumberEIS-155PSB152K2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC650V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)155PSB152K2R
Related Links155PSB, 155PSB152K2R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
155PSB152K2R Details Description
Related parts for 155PSB152K2R
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT CORD 3POS MALE MINI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MINI CT D/R RELAY 34P V NAT datasheet.pdf
CABLE BNC ST PLUG-PLUG RG-58 36" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INV TRIPLE 8TSSOP datasheet.pdf
9POS F WATER RES PC TAIL datasheet.pdf