Wurth Electronics Inc 156120VS75000
156120VS75000 picture photo
Mfg. Part Number
156120VS75000
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 1206 SMD
Datasheet Download
156120VS75000.pdf
Availability of 156120VS75000
QUANTITY
156120VS75000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 156120VS75000
Internal Part NumberEIS-156120VS75000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelSMRW_1206_rectangular.igsSMRW_1206_rectangular.stpSMRW_1206_rectangular.wrl
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesWL-SMRW
PackagingCut Tape (CT)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating30mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle140°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant573nm
Wavelength - Peak575nm
Features-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max)1.40mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)156120VS75000
Related Links156120, 156120VS75000 Datasheet, Wurth Electronics Inc Distributor
156120VS75000 Details Description
Related parts for 156120VS75000
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 18-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
DIE SET datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 23A 3.16 MOHM datasheet.pdf