Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16H-155-C1-R0
ATS-16H-155-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16H-155-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-16H-155-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16H-155-C1-R0
QUANTITY
ATS-16H-155-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16H-155-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16H-155-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.34°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16H-155-C1-R0
Related LinksATS-16H-, ATS-16H-155-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16H-155-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16H-155-C1-R0
CONN HEADER .100 SNGL STR 22POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
2 X 5 INSULATOR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 12A TO-247AD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 60.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 535MA 280 MOHM datasheet.pdf