Vishay Spectrol 157B103MX
157B103MX picture photo
Mfg. Part Number
157B103MX
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
157B103MX.pdf
Availability of 157B103MX
QUANTITY
157B103MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 157B103MX
Internal Part NumberEIS-157B103MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductModel 157 Precision Industrial Bushing and Servo Mount Potentiometers
PCN Part NumberSF-140-2014-Rev-0 17/Apr/2014
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series157
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Number of Turns1
RotationContinuous
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeRound
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)157B103MX
Related Links157B, 157B103MX Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
157B103MX Details Description
Related parts for 157B103MX
JACK SCREW 4-40 datasheet.pdf
CABLE UMC PLUG-PLUG 1.13 250MM datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 9OUT 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
IC LATCH 8BIT ADDRESS 16-SOIC datasheet.pdf
IC FLASHER W/TRAILER CTRL 8DIP datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC GRE datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 225 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 2.5A datasheet.pdf