Illinois Capacitor 157LBA400M2CD
157LBA400M2CD picture photo
Mfg. Part Number
157LBA400M2CD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
157LBA400M2CD.pdf
Availability of 157LBA400M2CD
QUANTITY
157LBA400M2CD Order Process
Ship out your order
Specifications of 157LBA400M2CD
Internal Part NumberEIS-157LBA400M2CD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBA
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.65786 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current890mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)157LBA400M2CD
Related Links157LBA, 157LBA400M2CD Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
157LBA400M2CD Details Description
Related parts for 157LBA400M2CD
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
IGBT 1200V 40A 390W TO247AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 560PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 9VC 8SOIC datasheet.pdf
DSUB 25 M SOD G30 ZINC datasheet.pdf
CAP FILM 820PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 17POS SILVR SLDR datasheet.pdf