Vishay Spectrol 157S502MX
157S502MX picture photo
Mfg. Part Number
157S502MX
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
157S502MX.pdf
Availability of 157S502MX
QUANTITY
157S502MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 157S502MX
Internal Part NumberEIS-157S502MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductModel 157 Precision Industrial Bushing and Servo Mount Potentiometers
PCN Part NumberSF-140-2014-Rev-0 17/Apr/2014
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series157
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Number of Turns1
RotationContinuous
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeRound
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.1248" (3.17mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeServo Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)157S502MX
Related Links157S, 157S502MX Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
157S502MX Details Description
Related parts for 157S502MX
CAP TRIMMER 5-20PF 100V SMD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 100TQFP datasheet.pdf
RES 270K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 200MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf