NMB Technologies Corp. BG0702-B044-000-00
BG0702-B044-000-00 picture photo
Mfg. Part Number
BG0702-B044-000-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN BLOWER 75.7X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
BG0702-B044-000-00.pdf
Availability of BG0702-B044-000-00
QUANTITY
BG0702-B044-000-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BG0702-B044-000-00
Internal Part NumberEIS-BG0702-B044-000-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package90
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesBG
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 75.7mm L x 75.7mm H x 25mm W
Air Flow8.5 CFM (0.241m³/min)
Static Pressure0.497 in H2O (124.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower
Features-
Noise41 dB
Power (Watts)2.28W
RPM3300 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.190A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BG0702-B044-000-00
Related LinksBG0702-B0, BG0702-B044-000-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
BG0702-B044-000-00 Details Description
Related parts for BG0702-B044-000-00
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LOCKING PLUG KWIK KLIP .83" datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.5W DO215AA datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1700V 325A MODULE datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf