Hammond Manufacturing 1583H6D1S
1583H6D1S picture photo
Mfg. Part Number
1583H6D1S
Manufacturer
Product Category
Power Distribution, Surge Protectors
Brief Description
SURGE SUPPRESSOR 6OUT 15'CORD GR
Datasheet Download
1583H6D1S.pdf
Availability of 1583H6D1S
QUANTITY
1583H6D1S Order Process
Ship out your order
Specifications of 1583H6D1S
Internal Part NumberEIS-1583H6D1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model1583H6(C,D)1S(BK).dwg1583H6(C,D)1S(BK).(igs.stp)
Standard Package1
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyPower Distribution, Surge Protectors
Series1583S
TypePDU, Surge Protected
Mounting TypeRack, Horizontal
AC Outlets6
Energy780J
Cord Length15' (4.57m)
Overload ProtectionCircuit Breaker(s)
Media Lines Protected-
Connector - AC InputNEMA L5-15P
Connector - AC OutputNEMA 5-15R
Current - Max15A
Voltage - Input120V
ApprovalsCSA, UL
Features-
Housing MaterialSteel
Region UtilizedNorth America
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1583H6D1S
Related Links1583, 1583H6D1S Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1583H6D1S Details Description
Related parts for 1583H6D1S
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WHT PANTHEON 3 IN 1 GPS LTE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 50POS datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V .1A PCB datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf