Hammond Manufacturing 1583T12A1BKX
1583T12A1BKX picture photo
Mfg. Part Number
1583T12A1BKX
Brief Description
POWER STRIP 19"15A 12OUT 6' CORD
Datasheet Download
1583T12A1BKX.pdf
Availability of 1583T12A1BKX
QUANTITY
1583T12A1BKX Order Process
Ship out your order
Specifications of 1583T12A1BKX
Internal Part NumberEIS-1583T12A1BKX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model1583T12(A,B)1BKX.dwg1583T12(A,B)1BKX.(igs.stp)
Series1583
TypePDU (Power Distribution Unit)
Mounting TypeRack, Horizontal
AC Outlets12
Energy-
Cord Length6' (1.83m)
Overload ProtectionCircuit Breaker(s)
Media Lines Protected-
Connector - AC InputNEMA 5-15P
Connector - AC OutputNEMA 5-15R
Current - Max15A
Voltage - Input120V
ApprovalsCSA, UL
Features-
Housing MaterialSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1583T12A1BKX
Related Links1583T1, 1583T12A1BKX Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1583T12A1BKX Details Description
Related parts for 1583T12A1BKX
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 470MA 1.34 OHM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 14KV DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
HEAT SHRINK RED .75" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
COAX CABLE-HIGH PERFO datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.11UF RADIAL datasheet.pdf