Hammond Manufacturing 1585H15A1
1585H15A1 picture photo
Mfg. Part Number
1585H15A1
Brief Description
POWER STRIP 48" 15A 15OUT 6'C
Datasheet Download
1585H15A1.pdf
Availability of 1585H15A1
QUANTITY
1585H15A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1585H15A1
Internal Part NumberEIS-1585H15A1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model1585H15(A,B)1.dwg1585H15(A,B)1.(igs.stp)
Series1585
TypePDU (Power Distribution Unit)
Mounting TypeBench, Rack, Wall
AC Outlets15
Energy-
Cord Length6' (1.83m)
Overload ProtectionCircuit Breaker(s)
Media Lines Protected-
Connector - AC InputNEMA 5-15P
Connector - AC OutputNEMA 5-15R
Current - Max15A
Voltage - Input120V
ApprovalsCSA, UL
Features-
Housing MaterialAluminum
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1585H15A1
Related Links1585, 1585H15A1 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1585H15A1 Details Description
Related parts for 1585H15A1
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 6NS 44PLCC datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 4A TO-225AA datasheet.pdf
FUSE F/A TLE-GRD 2A 170VDC VRT M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf