| Internal Part Number | EIS-1585T15B1S | |
| 3D Model | 1585T15(A,B)1S.dwg1585T15(A,B)1S.(igs.stp) | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Line Protection, Distribution, Backups | |
| Family | Power Distribution, Surge Protectors | |
| Series | 1585S | |
| Type | PDU, Surge Protected | |
| Mounting Type | Bench, Rack, Wall | |
| AC Outlets | 15 | |
| Energy | 780J | |
| Cord Length | 15' (4.57m) | |
| Overload Protection | Circuit Breaker(s) | |
| Media Lines Protected | - | |
| Connector - AC Input | NEMA 5-15P | |
| Connector - AC Output | NEMA 5-15R | |
| Current - Max | 15A | |
| Voltage - Input | 120V | |
| Approvals | CSA, UL | |
| Features | - | |
| Housing Material | Aluminum | |
| Region Utilized | North America | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 1585T15B1S | |
| Related Links | 1585T, 1585T15B1S Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor | |
 | 814-22-020-30-008101 | CONN SPRING 20POS DUAL .410 SMD | datasheet.pdf | |