Hammond Manufacturing 1589H48F116
1589H48F116 picture photo
Mfg. Part Number
1589H48F116
Brief Description
POWER STRIP 48" 20A 16OUT 6'C
Datasheet Download
1589H48F116.pdf
Availability of 1589H48F116
QUANTITY
1589H48F116 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1589H48F116
Internal Part NumberEIS-1589H48F116
Mounting TypeBench, Rack, Wall
AC Outlets16
Energy-
Cord Length6' (1.83m)
Connector - AC OutputNEMA 5-20R
Current - Max20A
Voltage - Input120V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1589H48F116
Related Links1589H, 1589H48F116 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1589H48F116 Details Description
Related parts for 1589H48F116
MOSFET N-CH 200V 3A 8-SOIC datasheet.pdf
ADHESIVE CORD CLIPS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR DUAL FIX/ADJ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
GDT 400V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 1K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf