Hammond Manufacturing 1589H48G1
1589H48G1 picture photo
Mfg. Part Number
1589H48G1
Brief Description
POWER STRIP 48" 20A 8OUT 15'C
Datasheet Download
1589H48G1.pdf
Availability of 1589H48G1
QUANTITY
1589H48G1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1589H48G1
Internal Part NumberEIS-1589H48G1
Mounting TypeBench, Rack, Wall
AC Outlets8
Energy-
Cord Length15' (4.57m)
Connector - AC OutputNEMA 5-20R
Current - Max20A
Voltage - Input120V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1589H48G1
Related Links1589, 1589H48G1 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1589H48G1 Details Description
Related parts for 1589H48G1
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
ZYNQ-7000 SOC ZC706 EVAL KIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 9/18V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf