Hammond Manufacturing 1589T24F1
1589T24F1 picture photo
Mfg. Part Number
1589T24F1
Manufacturer
Product Category
Power Distribution, Surge Protectors
Brief Description
POWER STRIP 24" 20A 8OUT 6'CR
Datasheet Download
1589T24F1.pdf
Availability of 1589T24F1
QUANTITY
1589T24F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1589T24F1
Internal Part NumberEIS-1589T24F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyPower Distribution, Surge Protectors
Series1589
TypePDU (Power Distribution Unit)
Mounting TypeBench, Rack, Wall
AC Outlets8
Energy-
Cord Length6' (1.83m)
Overload ProtectionCircuit Breaker(s)
Media Lines Protected-
Connector - AC InputNEMA 5-20P
Connector - AC OutputNEMA 5-20R
Current - Max20A
Voltage - Input120V
ApprovalsCSA, UL
Features-
Housing MaterialAluminum
Region UtilizedNorth America
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1589T24F1
Related Links1589, 1589T24F1 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1589T24F1 Details Description
Related parts for 1589T24F1
FIXED IND 7.5UH 1.25A 80 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS T/H W/PEGS datasheet.pdf
CONN CONTACT SKT COAXIAL CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf