Hammond Manufacturing 1589T42G1
1589T42G1 picture photo
Mfg. Part Number
1589T42G1
Manufacturer
Product Category
Power Distribution, Surge Protectors
Brief Description
POWER STRIP 42" 20A 7OUT 15'C
Datasheet Download
1589T42G1.pdf
Availability of 1589T42G1
QUANTITY
1589T42G1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1589T42G1
Internal Part NumberEIS-1589T42G1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyPower Distribution, Surge Protectors
Series1589
TypePDU (Power Distribution Unit)
Mounting TypeBench, Rack, Wall
AC Outlets7
Energy-
Cord Length15' (4.57m)
Overload ProtectionCircuit Breaker(s)
Media Lines Protected-
Connector - AC InputNEMA 5-20P
Connector - AC OutputNEMA 5-20R
Current - Max20A
Voltage - Input120V
ApprovalsCSA, UL
Features-
Housing MaterialAluminum
Region UtilizedNorth America
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1589T42G1
Related Links1589, 1589T42G1 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1589T42G1 Details Description
Related parts for 1589T42G1
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC MOD/DEMOD DOUBLE-BAL 8-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 50POS SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 50A 1600V PWS-A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DBL datasheet.pdf
INSERT W/SCHUKO SOCKET FRONTCOM datasheet.pdf
RES 115.54 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
ENCODER 16 CYCLE GRAY CODE PCB datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TRIM 0.3-1.2PF 500V T/H datasheet.pdf