Hammond Manufacturing 1589T48D1
1589T48D1 picture photo
Mfg. Part Number
1589T48D1
Brief Description
POWER STRIP 48" 20A 8OUT 15'C
Datasheet Download
1589T48D1.pdf
Availability of 1589T48D1
QUANTITY
1589T48D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1589T48D1
Internal Part NumberEIS-1589T48D1
Mounting TypeBench, Rack, Wall
AC Outlets8
Energy-
Cord Length15' (4.57m)
Overload ProtectionCircuit Breaker(s)
Media Lines Protected-
Connector - AC InputNEMA L5-20P
Connector - AC OutputNEMA 5-20R
Current - Max20A
Voltage - Input120V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1589T48D1
Related Links1589, 1589T48D1 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1589T48D1 Details Description
Related parts for 1589T48D1
RELAY SSR 125A 240VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM WHITE datasheet.pdf
MAXIGRIP FANSINK 29X29X9.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CARD GUIDE BUTTON 0.75X.674" BLK datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf