Hammond Manufacturing 1589T60F1
1589T60F1 picture photo
Mfg. Part Number
1589T60F1
Brief Description
POWER STRIP 60" 20A 10OUT 6'C
Datasheet Download
1589T60F1.pdf
Availability of 1589T60F1
QUANTITY
1589T60F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1589T60F1
Internal Part NumberEIS-1589T60F1
Mounting TypeBench, Rack, Wall
AC Outlets10
Energy-
Cord Length6' (1.83m)
Overload ProtectionCircuit Breaker(s)
Media Lines Protected-
Connector - AC InputNEMA 5-20P
Connector - AC OutputNEMA 5-20R
Current - Max20A
Voltage - Input120V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1589T60F1
Related Links1589, 1589T60F1 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1589T60F1 Details Description
Related parts for 1589T60F1
MODULE XFRMR QUAD ETHR LAN40SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
BOLT TERM BLOCK 14-2AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 12.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 90MM datasheet.pdf
CONN DSUB datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf