Vishay/Dale RNC50J2003FMRE6
RNC50J2003FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2003FMRE6
Brief Description
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2003FMRE6.pdf
Availability of RNC50J2003FMRE6
QUANTITY
RNC50J2003FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2003FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2003FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2003FMRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2003FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2003FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2003FMRE6
IC FPGA 108 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 16POS SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF GREEN .200 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
IC MUX CMOS 2CH 8MSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 10.8MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf