Illinois Capacitor 158CKS016M
158CKS016M picture photo
Mfg. Part Number
158CKS016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
158CKS016M.pdf
Availability of 158CKS016M
QUANTITY
158CKS016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 158CKS016M
Internal Part NumberEIS-158CKS016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKS
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.025A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)158CKS016M
Related Links158CK, 158CKS016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
158CKS016M Details Description
Related parts for 158CKS016M
MODULE POWER ENTRY 3A VDE 4V datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 43POS .156 GRN datasheet.pdf
SPARE PARTS KIT HDM APPLICATOR datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LMH1981MT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.2A (Flash) Backlight, Camera Flash datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf