Illinois Capacitor 158KXM016M
158KXM016M picture photo
Mfg. Part Number
158KXM016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
158KXM016M.pdf
Availability of 158KXM016M
QUANTITY
158KXM016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 158KXM016M
Internal Part NumberEIS-158KXM016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)176.8 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.36A
Impedance53 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)158KXM016M
Related Links158KX, 158KXM016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
158KXM016M Details Description
Related parts for 158KXM016M
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO-262 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC CMOS SIDE LOOK datasheet.pdf
KIT DEMO FOR DS3102 datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR MAX17030 datasheet.pdf
CONN RCPT 140POS 0.8MM SMT DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKING COLLAR YELLOW datasheet.pdf
SBH 2-14 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 25MA 20V datasheet.pdf