Illinois Capacitor 158LBA200M2EG
158LBA200M2EG picture photo
Mfg. Part Number
158LBA200M2EG
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
158LBA200M2EG.pdf
Availability of 158LBA200M2EG
QUANTITY
158LBA200M2EG Order Process
Ship out your order
Specifications of 158LBA200M2EG
Internal Part NumberEIS-158LBA200M2EG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBA
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)165.79 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)158LBA200M2EG
Related Links158LBA, 158LBA200M2EG Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
158LBA200M2EG Details Description
Related parts for 158LBA200M2EG
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
THERMOMETER SNGL CH THERMOCOUPLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf