Illinois Capacitor 158RZM035M1340
158RZM035M1340 picture photo
Mfg. Part Number
158RZM035M1340
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V T/H
Datasheet Download
158RZM035M1340.pdf
Availability of 158RZM035M1340
QUANTITY
158RZM035M1340 Order Process
Ship out your order
Specifications of 158RZM035M1340
Internal Part NumberEIS-158RZM035M1340
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZM
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)155 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance144 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)158RZM035M1340
Related Links158RZM0, 158RZM035M1340 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
158RZM035M1340 Details Description
Related parts for 158RZM035M1340
IDC CABLE - MKS40K/MC40M/MCS40K datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARTRIDGE POWER DEVICE FOR G3PA datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 3.2GHZ 16MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SIGE DOWNCONV MIXER SOT23-6 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 3.80A 20 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf