Illinois Capacitor 158RZM050M1832
158RZM050M1832 picture photo
Mfg. Part Number
158RZM050M1832
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V T/H
Datasheet Download
158RZM050M1832.pdf
Availability of 158RZM050M1832
QUANTITY
158RZM050M1832 Order Process
Ship out your order
Specifications of 158RZM050M1832
Internal Part NumberEIS-158RZM050M1832
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZM
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)155 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance138 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)158RZM050M1832
Related Links158RZM0, 158RZM050M1832 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
158RZM050M1832 Details Description
Related parts for 158RZM050M1832
IC NVSRAM 4MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA3008D2 datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM3000 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 1.060" (26.92mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
RES 787K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
SLEEVE BRAID NYLON 2" BK 100' datasheet.pdf
AT-5763 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE SKT datasheet.pdf