| Internal Part Number | EIS-1590WCFLBK | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Customize Your Enclosure | |
| 3D Model | 1590CFL.dwg1590CFL.(igs, stp) | |
| Family | Boxes | |
| Series | 1590WFL | |
| Container Type | Box with Mounting Flange | |
| Size / Dimension | 4.705" L x 3.701" W (119.51mm x 94.01mm) | |
| Height | 2.224" (56.50mm) | |
| Area (L x W) | 17.4" (112cm) | |
| Color | Black | |
| Thickness | 0.080" (2.03mm) | |
| Features | Watertight | |
| Ratings | IP65 | |
| Material Flammability Rating | - | |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 1590WCFLBK | |
| Related Links | 1590W, 1590WCFLBK Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor | |