| Internal Part Number | EIS-1590WR1FBK | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Customize Your Enclosure | |
| 3D Model | 1590R1F.dwg1590R1F.(igs,stp) | |
| Family | Boxes | |
| Series | 1590WF | |
| Container Type | Box with Mounting Flange | |
| Size / Dimension | 7.559" L x 4.380" W (192.00mm x 111.25mm) | |
| Height | 2.451" (62.26mm) | |
| Area (L x W) | 33.1" (214cm) | |
| Color | Black | |
| Thickness | 0.080" (2.03mm) | |
| Features | Watertight | |
| Ratings | IP65 | |
| Material Flammability Rating | - | |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 1590WR1FBK | |
| Related Links | 1590W, 1590WR1FBK Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor | |