Hammond Manufacturing 1590WSBK
1590WSBK picture photo
Mfg. Part Number
1590WSBK
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM BLACK 4.34"L X 3.23"W
Datasheet Download
1590WSBK.pdf
Availability of 1590WSBK
QUANTITY
1590WSBK Order Process
Ship out your order
Specifications of 1590WSBK
Internal Part NumberEIS-1590WSBK
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D Model1590S.dwg1590S.(igs,stp)
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1590W
Container TypeBox
Size / Dimension4.335" L x 3.232" W (110.11mm x 82.09mm)
Height1.810" (45.97mm)
Area (L x W)14.0" (90cm)
DesignCover Included
MaterialMetal, Aluminum
ColorBlack
Thickness0.080" (2.03mm)
FeaturesWatertight
RatingsIP65
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1590WSBK
Related Links1590, 1590WSBK Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1590WSBK Details Description
Related parts for 1590WSBK
CONN TERM FEMALE 22-30AWG GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 256FBGA datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 48VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 8-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2A 53 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf