Hammond Manufacturing 1590WVBK
1590WVBK picture photo
Mfg. Part Number
1590WVBK
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM BLACK 4.72"L X 4.72"W
Datasheet Download
1590WVBK.pdf
Availability of 1590WVBK
QUANTITY
1590WVBK Order Process
Ship out your order
Specifications of 1590WVBK
Internal Part NumberEIS-1590WVBK
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D Model1590V.dwg1590V.(igs,stp)
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1590W
Container TypeBox
Size / Dimension4.724" L x 4.724" W (119.99mm x 119.99mm)
Height3.701" (94.01mm)
Area (L x W)22.3" (144cm)
DesignCover Included
MaterialMetal, Aluminum
ColorBlack
Thickness0.080" (2.03mm)
FeaturesWatertight
RatingsIP65
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1590WVBK
Related Links1590, 1590WVBK Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1590WVBK Details Description
Related parts for 1590WVBK
Crystal 18.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX N-INV 14SOIC datasheet.pdf
WIRE SEAL FOR JPT(TYPE-II) WHI datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 8K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf