AVX Corporation 1825AC473KAZ1A
1825AC473KAZ1A picture photo
Mfg. Part Number
1825AC473KAZ1A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC473KAZ1A.pdf
Availability of 1825AC473KAZ1A
QUANTITY
1825AC473KAZ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC473KAZ1A
Internal Part NumberEIS-1825AC473KAZ1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC473KAZ1A
Related Links1825AC4, 1825AC473KAZ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC473KAZ1A Details Description
Related parts for 1825AC473KAZ1A
TAPE POLYIMIDE HI-TEMP 1"X36YDS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 38A 8-MLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A D2PAK datasheet.pdf