Vishay Semiconductor/Diodes Division 15ETX06S
15ETX06S picture photo
Mfg. Part Number
15ETX06S
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 15A D2PAK
Datasheet Download
15ETX06S.pdf
Availability of 15ETX06S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
15ETX06S Order Process
Ship out your order
Specifications of 15ETX06S
Internal Part NumberEIS-15ETX06S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.2V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)32ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15ETX06S
Related Links15ET, 15ETX06S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
15ETX06S Details Description
Related parts for 15ETX06S
FIXED IND 82NH 150MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MCU 8BIT 8K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
RES 11.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.035 OHM 1% 2W 3637 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf