JST Sales America Inc. 15FLZ-RSM1-TB
15FLZ-RSM1-TB picture photo
Mfg. Part Number
15FLZ-RSM1-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
15FLZ-RSM1-TB.pdf
Availability of 15FLZ-RSM1-TB
QUANTITY
15FLZ-RSM1-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 15FLZ-RSM1-TB
Internal Part NumberEIS-15FLZ-RSM1-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFLZ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions15
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Actuator MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15FLZ-RSM1-TB
Related Links15FLZ-, 15FLZ-RSM1-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
15FLZ-RSM1-TB Details Description
Related parts for 15FLZ-RSM1-TB
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 43000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf