Ohmite 15FR040E
15FR040E picture photo
Mfg. Part Number
15FR040E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.04 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
15FR040E.pdf
Availability of 15FR040E
QUANTITY
15FR040E Order Process
Ship out your order
Specifications of 15FR040E
Internal Part NumberEIS-15FR040E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS Information10 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series10
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.04
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.331" Dia x 0.937" L (8.40mm x 23.80mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15FR040E
Related Links15FR, 15FR040E Datasheet, Ohmite Distributor
15FR040E Details Description
Related parts for 15FR040E
LED GREEN T1 DUAL RIGHT ANG PCB datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 30A TO3P datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf