Delta Electronics 15GENG3EM
15GENG3EM picture photo
Mfg. Part Number
15GENG3EM
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MED FILTER 15A 115/250VAC
Datasheet Download
15GENG3EM.pdf
Availability of 15GENG3EM
QUANTITY
15GENG3EM Order Process
Ship out your order
Specifications of 15GENG3EM
Internal Part NumberEIS-15GENG3EM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Filter Products
Featured ProductGE Series Filters
Standard Package210
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesGE
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC15A
Voltage - IEC115/250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.45mm x 21.90mm
Panel Thickness0.032" ~ 0.063" (0.80mm ~ 1.60mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15GENG3EM
Related Links15GE, 15GENG3EM Datasheet, Delta Electronics Distributor
15GENG3EM Details Description
Related parts for 15GENG3EM
IC OPAMP GP 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 991MHZ 0603 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 30A AC datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf