Littelfuse 15KP51CA
15KP51CA picture photo
Mfg. Part Number
15KP51CA
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.8VC P600
Datasheet Download
15KP51CA.pdf
Availability of 15KP51CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
15KP51CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KP51CA
Internal Part NumberEIS-15KP51CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)181A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KP51CA
Related Links15KP, 15KP51CA Datasheet, Littelfuse Distributor
15KP51CA Details Description
Related parts for 15KP51CA
RES ARRAY 7 RES 5.6K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 600VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CERM FILTER 455 KHZ datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf