Microsemi Commercial Components 15KPA100AE3/TR13
15KPA100AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
15KPA100AE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 161.3VC R6
Datasheet Download
15KPA100AE3/TR13.pdf
Availability of 15KPA100AE3/TR13
QUANTITY
15KPA100AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA100AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-15KPA100AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp161.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)93.6A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA100AE3/TR13
Related Links15KPA100, 15KPA100AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
15KPA100AE3/TR13 Details Description
Related parts for 15KPA100AE3/TR13
MOSFET N-CH 1KV 6A TO-247AD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D618SL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
IC A/D CONV 24BIT MICRPWR 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 27 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW SOD80 datasheet.pdf