Littelfuse 15KPA150C
15KPA150C picture photo
Mfg. Part Number
15KPA150C
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 254VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA150C.pdf
Availability of 15KPA150C
QUANTITY
15KPA150C Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA150C
Internal Part NumberEIS-15KPA150C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)158V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp254V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA150C
Related Links15KP, 15KPA150C Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA150C Details Description
Related parts for 15KPA150C
CAP FILM 0.012UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CORD MINI CLIP PATCH 12" BLACK datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG BNC 75OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 35MA SOT323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
KK 156 TERMINAL CRIMP 18-20 AWG datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf