Littelfuse 15KPA150CA-HR
15KPA150CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
15KPA150CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 241.9VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA150CA-HR.pdf
Availability of 15KPA150CA-HR
QUANTITY
15KPA150CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA150CA-HR
Internal Part NumberEIS-15KPA150CA-HR
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HR
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp241.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA150CA-HR
Related Links15KPA1, 15KPA150CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA150CA-HR Details Description
Related parts for 15KPA150CA-HR
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK OSC 32.768KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CABLE USB 1.1 A MALE-B MALE 2M datasheet.pdf
RES 43K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.4K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf