Littelfuse 15KPA150CA-HRA
15KPA150CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
15KPA150CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 241.9VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA150CA-HRA.pdf
Availability of 15KPA150CA-HRA
QUANTITY
15KPA150CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA150CA-HRA
Internal Part NumberEIS-15KPA150CA-HRA
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp241.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA150CA-HRA
Related Links15KPA15, 15KPA150CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA150CA-HRA Details Description
Related parts for 15KPA150CA-HRA
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
EDGECARD 120POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 4A PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 45.3 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf