Microsemi Commercial Components 15KPA150CAE3/TR13
15KPA150CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
15KPA150CAE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 241.9VC R6
Datasheet Download
15KPA150CAE3/TR13.pdf
Availability of 15KPA150CAE3/TR13
QUANTITY
15KPA150CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA150CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-15KPA150CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp241.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA150CAE3/TR13
Related Links15KPA150, 15KPA150CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
15KPA150CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 15KPA150CAE3/TR13
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PROGRAM ADAPTER UPD78P054KK-T datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MICRO 51C S 8" WHT NI datasheet.pdf