Littelfuse 15KPA170CA-B
15KPA170CA-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA170CA-B
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 272.7VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA170CA-B.pdf
Availability of 15KPA170CA-B
QUANTITY
15KPA170CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA170CA-B
Internal Part NumberEIS-15KPA170CA-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp272.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)55.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA170CA-B
Related Links15KPA1, 15KPA170CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA170CA-B Details Description
Related parts for 15KPA170CA-B
KNOB CLR GLOSS.625"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN SPLICE SEALABLE 10-12AWG datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS SINGLE .100" datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRINT CIR CLEANING BRUSH 6S SFN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf