Microsemi Commercial Components 15KPA170CAE3/TR13
15KPA170CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
15KPA170CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 272.7VC R6
Datasheet Download
15KPA170CAE3/TR13.pdf
Availability of 15KPA170CAE3/TR13
QUANTITY
15KPA170CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA170CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-15KPA170CAE3/TR13
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp272.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)55.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA170CAE3/TR13
Related Links15KPA170, 15KPA170CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
15KPA170CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 15KPA170CAE3/TR13
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE LF datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SOIC datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 62MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP 2700 UF 20% 16 V datasheet.pdf