Littelfuse 15KPA17A-HRA
15KPA17A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
15KPA17A-HRA
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 29.3VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA17A-HRA.pdf
Availability of 15KPA17A-HRA
QUANTITY
15KPA17A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA17A-HRA
Internal Part NumberEIS-15KPA17A-HRA
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.99V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)515.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA17A-HRA
Related Links15KPA1, 15KPA17A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA17A-HRA Details Description
Related parts for 15KPA17A-HRA
IC FPGA 160 I/O 208HQFP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 407 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BUSHING 0.500" NYLON BLACK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 28MM datasheet.pdf