Bourns Inc. 4816P-2-272LF
4816P-2-272LF picture photo
Mfg. Part Number
4816P-2-272LF
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-2-272LF.pdf
Availability of 4816P-2-272LF
QUANTITY
4816P-2-272LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-2-272LF
Internal Part NumberEIS-4816P-2-272LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification4400,4800 Model Terminal Finish Aug/2007
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-2-272LF
Related Links4816P-, 4816P-2-272LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-2-272LF Details Description
Related parts for 4816P-2-272LF
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM RING TONG datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS HIGH 7PPM datasheet.pdf
SPLIT CONDUIT DISPENSER BOX 3/8I datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 8COL datasheet.pdf
XCEDE HD 3W RGHT 4PVH 8C datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST-NC 0.1A datasheet.pdf