Vishay/BCcomponents BFC238324473
BFC238324473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238324473
Brief Description
CAP FILM 47NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238324473.pdf
Availability of BFC238324473
QUANTITY
BFC238324473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238324473
Internal Part NumberEIS-BFC238324473
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238324473
Related LinksBFC238, BFC238324473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238324473 Details Description
Related parts for BFC238324473
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf