Littelfuse 15KPA240C-B
15KPA240C-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA240C-B
Brief Description
TVS DIODE 240VWM 403.83VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA240C-B.pdf
Availability of 15KPA240C-B
QUANTITY
15KPA240C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA240C-B
Internal Part NumberEIS-15KPA240C-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package100
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)240V
Voltage - Breakdown (Min)252.72V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp403.83V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)371A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA240C-B
Related Links15KPA, 15KPA240C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA240C-B Details Description
Related parts for 15KPA240C-B
CONN HDR BRKWAY DL RA 50POS .100 datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
GRIP COVER FOR J4160 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 54POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.100 64 POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
LCD TFT 2.7" 400X240 datasheet.pdf