TDK Corporation CGA4J3NP02E682J125AA
CGA4J3NP02E682J125AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3NP02E682J125AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
CGA4J3NP02E682J125AA.pdf
Availability of CGA4J3NP02E682J125AA
QUANTITY
CGA4J3NP02E682J125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3NP02E682J125AA
Internal Part NumberEIS-CGA4J3NP02E682J125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3NP02E682J125AA
Related LinksCGA4J3NP02, CGA4J3NP02E682J125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3NP02E682J125AA Details Description
Related parts for CGA4J3NP02E682J125AA
RES SMD 1.74K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IND PMI INCAND RED 28V 6" WIRE datasheet.pdf